Partnerzy

Miło nam przedstawić firmy wspierające nasze pracownie w FabLab-ie.  Zależy nam aby dostawa materiałów przebiegała sprawnie a posiadane wyposażenie było dobrej jakości i z dobrym wsparciem technicznym. 

Dlatego Stowarzyszenie FabLab Gdańsk jako operator FabLab Gdańsk nawiązało współpracę z niżej wymienionymi firmami:

Partner pracowni stolarskiej 

 Partner pracowni elektronicznej

 Partner wspierający stanowisko CNC

Ryobi CMYK NoBleed Logo 1 1

yaboo white background

estlcam

Dostawca materiałów drewnianych    
smetek    

Fablab Gdańsk

ul. Dolna Brama 8
80-821 Gdańsk
 email:
messenger:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
@fablabgdansk

 

MT 

Projekt skierowany jest do młodzieży chcącej nauczyć się wykorzystywać nowoczesne technologie takie jak drukarki 3D, plotery Laserowe czy maszyny CNC oraz tradycyjne rzemiosło jak stolarstwo i odlewnictwo.

Program powstał głównie z potrzeby i ruchu “Zrób to sam”, aby zaktywizować młodzież do działania w czasach, w których wszystko się kupuje, a niedziałający sprzęt zastępuje nowym. Obecnie istnieje mniejszy nacisk na umiejętności praktyczne, prace manualne i twórcze. Uczniowie uczą się głównie teorii. Modne ostatnio stają się programy pokazujące jak samodzielnie coś zrobić, jak to jest zrobione, ale społeczność tylko ogląda i wie, że można, ale nie ma miejsca, narzędzi ani też możliwości, żeby to zrobić.

Wychodząc naprzeciw młodzieży w wieku 12-17 lat Stowarzyszenie FabLab Gdańsk wraz z Fundacja Orange przygotowało projekt "Młodzi Technicy", który zakłada 66 godzin praktycznych warsztatów oraz  dostęp do przestrzeń warsztatu wraz ze sprzętem oraz konsultacje w wymiarze 40 godzin. Co daje łącznie ponad 100 godzin niezwykłej przygody dla młodych osób. 

W projekcie weźmie udział 12 osób, które zostaną wybrane na podstawie formularza rejestracyjnego. Zapisy  na drugą edycję rozpoczną się 10  czerwca br.. Ogłoszenie wyników nastąpi 2 lipca br.. Zajęcia będa się odbywać w lipcu i sierpniu.

Projekt zakończy się wykonaniem przez uczestników mini projektów końcowych oraz galą podczas której zostaną zaprezentowane projekty uczestników.

Zajęcia warsztatowe odbywać się będą w wakacje  w dniach od 9-25 lipca 2019r.. Konsultacje trwać będą w sierpniu. Szczegółowy plan zostanie udostępniony wraz z uruchomieniem zapisów.

Młodzież zgłaszająca sie do projektu musi uzyskać pisemną zgodę rodziców na udział w projekcie oraz uczestniczyć w szkoleniu BHP.

 

 

Plan zajęć

Szkolenie BHP

4 godziny

Prezentacja pracowni oraz zapoznanie
 z zasadami bezpiecznego korzystania 
z przestrzeni oraz maszyn 
i narzędzi znajdujących się w FabLab Gdańsk powered by Orange.

10:00-14:00 9 lipca 2019

Projektowanie 2D i 3D

16 godzin

Nauka modelowania w programie DesignSpark Mechanical umożliwiającym projektowanie elementów w 3D i 2D. Uczestnicy posiądą też niezbędne informacje do projektowania modeli pod konkretne urządzenia tj. drukarki 3D, ploter laserowy czy frezarkę CNC.

10:00-15:00 10 lipca 2019
10:00-15:00 11 lipca 2019
10:00-16:00 12 lipca 2019

Programowanie elektroniki

 12 godzin

Nauka podstaw elektroniki i programowania elektroniki w języku C++ z wykorzystaniem układów i komponentów elektronicznych. 
Ze zdobytą wiedzą uczestnicy będą potrafili zbudować układy sterujące, zbierające dane oraz autonomiczne czujniki.

10:00-14:00 16 lipca 2019
10:00-14:00 17 lipca 2019
10:00-14:00 18 lipca 2019

Formy - odlewnictwo

 12 godzin

Nauka odlewnictwa z silikonu oraz gipsu. Uczestnicy poznają podstawową wiedzę jak przygotować formy i mieszanki do wylania. 
Z wykorzystaniem druku 3D wykonywane będą formy do odlewów.

10:00-16:00 19 lipca 2019
10:00-16:00 26 lipca 2019

Zajęcia warsztatowe i stolarskie

 16 godzin

Poznanie i obsługa elektronarzędzi i narzędzi ręcznych w stolarni. Poznanie urządzeń tj. frezarka CNC, ploter laserowy, lutownica czy drukarka 3D. Praktyczne zajęcia stolarskie z wykorzystaniem narzędzie ręcznych, elektronarzędzi oraz urządzeń warsztatowych.

11:30-15:30 22 lipca 2019
11:30-15:30 23 lipca 2019
11:30-15:30 24 lipca 2019
11:30-15:30 25 lipca 2019

Prezentacja produktu

      6 godzin

Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się jak przygotować wizualnie swój produkt/projekt, jak go zaprezentować i pokazać go z jak najlepszej strony. Jak publicznie prezentować swoje projekty.

10:00-16:00 24 sierpnia 2019

Otwarta pracownia i konsultacje

      40 godzin

40 godzin zajęć w otwartej pracowni  gdzie uczestnicy będą mogli pod opieką prowadzących pracować nad swoimi projektami oraz skorzystać 
z konsultacji.  Do dyspozycji będą wszystkie narzędzia i urządzenia dostępne w pracowni FabLab Gdańsk.

Sierpień 2019

Patronat medialny:

FAQ

Czemu "FabLab" ?

FabLab Gdańsk (ang. fabrication laboratory) to pracownia stworzona w Gdańsku przez Stowarzyszenie Fablab Gdańsk, wyposażona w zaawansowane technologie takie jak drukarki 3d, plotery laserowe, frezarki CNC, elektronika. Dzięki wsparciu trenerów można się w niej nauczyć jak twórczo z tych technologii korzystać, aby stworzyć rozmaite przedmioty – od biżuterii po drona. Zajęcia i pracownie są otwarte dla dzieci, młodzieży i dorosłych, niezależnie od umiejętności i doświadczenia.

Co tu można robić?

Pomagamy w realizacji projektów, dzielimy się wiedzą z zakresu nowych technologii, uczymy rzemiosła. Dowiedz się więcej:  https://fablab.gdansk.pl/o-nas

Czy do FabLabu można wejść bez zapisów?

Można. Ekipa FabLab Gdańsk chętnie oprowadzi Cię po FabLabie, a miejsce to sprawi, że będziesz chciał pozostać na dłużej. Jeżeli chcesz mieć pewność, że ktoś znajdzie czas, aby pokazać Ci FabLab - napisz (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) i umów się! 

Czy można bez zapisów przyjść i skorzystać z waszych maszyn, np. drukarki 3D lub plotera laserowego? 

Można, jednak samodzielne korzystanie z warsztatu wiąże się z wcześniej odbytymi szkoleniami BHP z obsługi konkretnych maszyn lub narzędzi. W takich przypadkach również obowiązują abonamenty, w ramach których można korzystać z pracowni FabLab Gdańsk. Jednorazowa usługa świadczona w pracowni podlega osobnej i indywidualnej wycenie i jest komercyjną usługą Stowarszyszenia Fablab Gdańsk.

Chcę wyciąć coś ze sklejki na waszej maszynie. Czy sklejkę muszą przynieść ze sobą, czy można ją kupić od was? 

W przypadku posiadania własnych materiałów można skorzystać z maszyn znajdujących się w pracowni, jednak w takich przypadkach obowiązują abonamenty. Rodzaj posiadanych materiałów musi być wcześniej ustalony z zespołem FabLab Gdańsk, związane jest to z Twoim bezpieczeństwem w naszej pracowni. Zdarza się, że w ramach różnych działań wykonujemy większe zamówienia na konkretny materiał. Odpowiadając na pytanie, można “dopisać się” do zamówienia, cena materiałów ustalana jest wtedy indywidualnie. 

Co zrobić, jeżeli nie mogę dotrzeć na zajęcia na które się zarejestrowałam/zarejestrowałem? 

Napisz (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub zadzwoń do nas (881 222 583) i daj znać, że Cię nie będzie! 

Jak wygląda rejestracja na zajęcia? 

Rejestracji można dokonać poprzez formularze udostępnione w wydarzeniach, które publikujemy na naszej stronie FB pod adresem: https://www.facebook.com/pg/fablabgdansk/events/ Na każde wydarzenie posiadamy limitowaną ilość miejsc. 

System zapisów pokazuje, że nie ma już wolnych miejsc, ale bardzo zależy mi na tym, żeby uczestniczyć w warsztatach w FabLab. Czy jest szansa, że będą mógł wziąć w nich udział? 

Możesz do nas napisać na naszego maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., przed samymi warsztatami wysyłamy przypomnienia dotyczące uczestnictwa - jeżeli miejsce się zwolni, jest szansa, że właśnie Ty pojawisz się na naszych warsztatach! 

Czy w pobliżu FabLabu jest bezpłatny parking? 

W pobliżu FabLabu jest bezpłatny parking. Jednocześnie do FabLabu dojedziesz komunikacją miejską: autobusem nr 123 lub 131 do przystanku Brama Nizinna. Od dworca głównego to tylko 4 minuty drogi! Istnieje możliwość dojazdu SKM do przystanku Gdańsk Śródmieście i dojście na piechotę, co zajmie około 10 minut.

W jaki sposób mogę korzystać z FabLabu? 

Możesz uczestniczyć w warsztatach: https://www.facebook.com/pg/fablabgdansk/events/ lub wykupić abonament lub skorzystać z oferty dla szkół oraz podmiotów prywatnych https://fablab.gdansk.pl/oferta w razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do pisania na nasz mail kontaktowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Mam pomysł na fajny projekt, i co dalej? 

Zadzwoń, napisz, przyjdź i porozmawiaj z nami. Bardzo chętnie pomożemy w realizacji każdego niesamowitego pomysłu.

Chcę przychodzić regularnie, co mam zrobić? 

Chcesz korzystać z pracowni na co dzień - zapoznaj się z abonamentami na naszej stronie https://fablab.gdansk.pl/oferta lub zostań wolontariuszem i napisz do nas oraz umów się na spotkanie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czy można zostawić/przechować nieskończony projekt w FabLabie? Na jakich zasadach, ile czasu może stać maksymalnie itp.?

Nieskończone projekty można przechowywać w swojej szafce. Jeżeli gabaryty projektu przekraczają wielkość paczki jest możliwość przechowania go w jednym z pomieszczeń po uprzednim skonsultowaniu tego z obsługą pracowni. 

Czy można przyjść z dzieckiem? 

Ze względów bezpieczeństwa dzieci do 6 roku życia nie powinny przebywać w FabLabie chyba, że rodzice całą uwagę poświęcają swoim pociechom. Dzieci powyżej 6 roku życia mogą przebywać w pracowni pod opieką opiekunów prawnych, jednak będą oni musieli podpisać oświadczenie o znajomości Regulaminu użytkowania warsztatu technologicznego FabLab i przestrzegania zasad BHP i P.POŻ. 

Muszę mieć ukończone 18 lat, aby korzystać z przetrzeni FabLabu samodzielnie?

Tak, aby korzystać samodzielnie z FabLabu musisz mieć skończone18 lat. 

Mam mniej niż 18 lat czy mogę korzystać z FabLabu?

Tak, jeśli masz powyżej 16 lat, ale również pod opieką osoby dorosłej np. opiekuna pracownii lub innych pełnoletnich użytkowników FabLabu. Nieletni nie może korzystać samodzielnie z FabLabu ze względów bezpieczeństwa. Rodzice osoby niepełnoletniej będą musieli podpisać zgodę uczęszczania nieletniego, oświadczenie o znajomości Regulaminu użytkowania warsztatu technologicznego FabLab i przestrzegania zasad BHP i P.POŻ.

Czy z FabLabu mogą korzystać osoby obcojęzyczne? Na jakich zasadach mogą korzystać z pracowni? 

Oczywiście, FabLab z natury jest otwartą przestrzenią nastawioną na skupianie kreatywnych ludzi, niezależnie od języka jakim władają. Jednak, żeby łatwiej było się komunikować, wymagana jest znajomość języka angielskiego. Zasady korzystania z pracowni są identyczne, tak jak w przypadku osób posługujących się językiem polskim. 

Czy do samodzielnej obsługi waszych maszyn potrzebne są jakieś uprawnienia? 

Nie, do obsługi naszych maszyn nie potrzebujesz żadnych uprawnień. Jeżeli jednak masz odpowiednie uprawnienia - super! Zawsze warto wiedzieć, że jesteś zorientowany w obsłudze konkretnej maszyny. Niezależnie od tego, czy posiadasz uprawnienia czy nie, musisz przejść u nas szkolenie BHP z obsługi maszyn. Jest to warunek konieczny do samodzielnej obsługi maszyn znajdujących się w pracowni FabLab.

Czy można wypożyczyć narzędzia na określony czas?

Narzędzia oraz maszyny znajdujące się w Fablab Gdańsk są integralną częścią pracowni i nie prowadzimy wypożyczania narzędzi. 

Czy są jakieś obostrzenia zdrowotne z korzystania z pracowni?

Chcąc korzystać z FabLabu, należy wcześniej podpisać oświadczenie mówiące o braku przeciwwskazań do korzystania z pracowni. Oświadczenie to zawiera również informacje o zapoznaniu się użytkownika z Regulaminem użytkowania warsztatu technologicznego Fablab Gdańsk, regulaminem i zasadami BHP i P.POŻ. i zobowiązuje się do ich przestrzegania. Jeżeli występują zdrowotne przeciwwskazania do korzystania z pracowni, należy poinformować o tym zespół FabLab Gdańsk.

 

W ramach serwisu internetowego Stowarzyszenie FabLab Gdańsk stosuje pliki cookie w celu zapewnienia jego funkcjonowania na najwyższym poziomie, w tym dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkownika. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookie przy wykorzystaniu opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Korzystanie z serwisu z ustawieniami przeglądarki dopuszczającymi pozostawianie plików cookie oznacza, że zgadzasz się na ich pozostawianie w Twoim urządzeniu i uzyskiwanie dostępu do nich.
Polityka prywatności Zgadzam się